Zakwalifikowane grupy zaprezentują się na scenach plenerowych i klubowych oraz będą doskonalić swój warsztat podczas konsultacji muzycznych. Wybrane grupy zostaną zaproszone do udziału w realizacji projektu premierowego.
Koncerty najlepszych młodych grup muzycznych, reprezentantów wszystkich gatunków tej dziedziny, stanowią od lat mocną stronę festiwalu Fama. Doświadczenie nauczyło nas, że zespoły przyjeżdżające do Świnoujścia, awansują szybko do czołówki polskiej sceny. Fama prezentuje szerokie spektrum gatunków: muzykę tradycyjną i folkową, elektroniczną, jazz, free, fusion, yass, noise, rock, punk-rock, hard rock, heavy metal, blues, bluegrass, big beat, rock’n’roll, reggae, ska, soul, r’n’b, funk, groove, pop, hip-hop, ambient, trip hop, a także piosenkę autorską i artystyczną. W ostatnich latach w Świnoujściu występowały takie grupy, jak: Trzy Dni Później, Levity, Coma, Pawilon, StarGuardMuffin, Dziewczyny, Sorry Boys, Fusionator, Disparates, Miąższ, Clock Machine, The Toobes, FairyTaleShow, Kariera, Poprzytula.
Zakwalifikowane zespoły zaprezentują się na scenach klubowych i plenerowych. Zorganizowane zostaną także KONSULTACJE DLA ZESPOŁÓW, których muzyka wykracza poza możliwość szkolenia wykonawców w tradycyjnym systemie edukacji. Rozwój muzyki nie znajduje odzwierciedlenia w ofercie edukacji artystycznej. Mając na celu uzupełnienie tej luki, zaplanowaliśmy konsultacje repertuarowo-produkcyjne dla zespołów wszystkich stylów muzycznych: indywidualne konsultacje dla muzyków i zespołowe zajęcia produkcyjne zmierzające do nadania repertuarowi najlepszego brzmienia i wskazania rozwiązań muzycznych, mogących ułatwić młodym muzykom funkcjonowanie w warunkach profesjonalnego rynku.
Opieka artystyczna, konsultacje: JANUSZ GRZYWACZ – Kompozytor, klawiszowiec, jazzman, pedagog. Współzałożyciel Laboratorium, legendarnej grupy jazz–rockowej, prekursora stylu fusion w Polsce i Europie. Twórca muzyki do ponad 100 spektakli teatralnych, teatru telewizji, seriali, filmów telewizyjnych, filmów animowanych, teledysków, musicali, widowisk plenerowych (m.in.: Festiwal Teatralny w Nancy). Jego piosenki śpiewają Renata Przemyk, Katarzyna Groniec, Janusz Radek. Brał udział w nagraniach płyt Marka Grechuty, Jarka Śmietany, Lecha Janerki, Maanam, Kobranocki, Chłopców z Placu Broni. Wykładowca PWST w Krakowie, gdzie realizował również widowiska muzyczne. Juror Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Laureat Nagrody im. A. Bardiniego PPA w 2004 roku oraz Nagrody Miasta Krakowa. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
KONCERT PREMIEROWY „BARDZO ZDOLNI SZANSONIŚCI” – Ten przewrotny tytuł koncertu jest zainspirowany jednym z pierwszych przebojów Renaty Przemyk („Mało zdolna szansonistka”) – artystki występującej na Famie w latach 90., która w czasach transformacji w Polsce była jedną z najważniejszych postaci sceny alternatywnej, odcinała się od świata łatwych, komercyjnych melodii, sytuując swoją twórczość na pograniczu rocka, piosenki poetyckiej i post-punku. Motywacją koncertu, w którym wykonane zostaną utwory z jej repertuaru, jest przekonanie, że także aktualnie polska scena muzyczna rozwija się i trwa nie dzięki temu co popularne i populistyczne, ale dzięki temu, co alternatywne, nonkonformistyczne, kontrkulturowe.
W koncercie zaprezentują się wyłonione w naborze zespoły reprezentujące polską scenę alternatywną i offową, z których każdy przygotuje autorskie interpretacje 3 wybranych przez siebie utworów z repertuaru Renaty Przemyk. Należy podkreślić, że nie będzie to tzw. koncert coverów. Zespoły staną przed zadaniem przygotowania oryginalnych interpretacji, wpisujących się w kierunki ich własnych poszukiwań twórczych.
© Fama – Międzynarodowy Kampus Artystyczny, The International Artistic Campus, fot. Joanna Kurdziel-Morytko, Piotr Morytko