Cykl adresowany do fotografów, poszukujących możliwości profesjonalnego rozwoju swoich umiejętności, którego celem jest doskonalenie predyspozycji do pracy w zespole, pracy na zadany temat, rozwój wyobraźni i potencjału twórczego.
Od kilku lat uczestnicy tego cyklu pracują pod kierunkiem Tomka Sikory, realizując co roku wyjątkowe i szalone projekty, doceniane przez odbiorców festiwalu oraz nagradzane przez jury. W tym roku postanowiliśmy rozbudować sekcję fotograficzną. Zakwalifikowani uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy: fotografia kreacyjna (Tomek Sikora) i fotografia reportażowa (Katarzyna Rainka oraz Joanna Kurdziel-Morytko i Piotr Morytko).
Udział w warsztatach jest szansą na współpracę z uzdolnionymi młodymi fotografami. Zgłoś się, a będziesz miał szansę wziąć udział w ciekawych warsztatach oraz walczyć o Nagrodę im. Jana Sawki w kategorii sztuki wizualne. W ramach cyklu zostanie zrealizowana wystawa związana z obchodami jubileuszu festiwalu „ARTYSTYCZNY WIRUS FAMY”. Pokażemy, co wyróżnia Famę na tle innych wydarzeń, co sprawia, że tak łatwo się od niej uzależnić.
FOTOGRAFIA KREACYJNA – prowadzenie warsztatów: TOMEK SIKORA – Wybitny fotograf, artysta, realizator kampanii społecznych i reklamowych dla firm z całego świata, autor ilustracji, plakatów, inicjator Galerii Bezdomnej, promującej fotografię niezależną i amatorską. Wykładowca Victoria College Melbourne, Europejskiej Akademii Fotografii. Pracuje dla czołowych agencji reklamowych świata. Publikuje limitowane edycje książek autorskich, wystawia prace na całym świecie. Wędruje z aparatem od ponad 50 lat. Wychwytuje, oswaja i zamienia napotkane chwile w wizjonerskie kadry. Wyjątkowy styl, jak charakter pisma, wyróżnia go w czołówce polskich twórców fotografii. Wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Portfolio: www.tomeksikora.eu.
FOTOGRAFIA REPORTAŻOWA – prowadzenie warsztatów: KATARZYNA RAINKA – Fotografia to jej sposób na życie. Reportaż, fotografia koncertowa i sportowa są jej formą wyrazu. Wyciszenie i spełnienie odnajduje w plenerach. Na swoim koncie ma wystawy autorskie, jest laureatką wielu prestiżowych konkursów, m.in.: II Nagrody na Ogólnopolskich Mistrzostwach Fotografii 1991, wyróżnienia na Konkursie Fotografii Prasowej 1998, nagrody na Międzynarodowym Konkursie Fotografii Vidical 2002 (za najlepszą czarno-białą fotografię w kalendarzu jazzowym). W swoi m dorobku ma fotoreportaże z koncertów takich gwiazd jak: Jose Carreras, Placido Domongo, Luciano Pavarotti, Michael Jackson, Depeche Mode, Macy Gray, Grace Jones, Celine Dion, The Rolling Stones oraz wielu muzyków jazzowych. Portfolio: www.rainkafoto.pl.
Koordynacja prac grupy reportażowej: JOANNA KURDZIEL-MORYTKO – Posiada dyplom szkoły fotograficznej w Katowicach, a jej praca dyplomowa uzyskała wyróżnienie w postaci wystawy w Katowickim oddziale SPAF. Portfolio: www.facebook.com/joanna.kurdzielmorytko. PIOTR MORYTKO – Na swój pierwszy aparat (Praktica MTL5) zapracował na obozie OHP w 1985 roku. Od tamtej pory włóczył się po koncertach w klubach studenckich Śląska, fotografował w Katowickim Spodku i na ulicach Katowic czy Krakowa. Uczestniczył w festiwalu Fama 1989 (współudział w projekcie uhonorowanym Nagrodą im. Maksa Szoca) i Fama 1990 (współudział w wystawie fotograficznej „Ofiarom FAMA”). Aparat towarzyszył mu od zawsze, a po rewolucji cyfrowej nie przestaje fotografować także analogowo. Razem z żoną dokumentowali wydarzenia artystyczne podczas Famy 2014. Portfolio: www.photo-horizon.com.
© Fama – Międzynarodowy Kampus Artystyczny, The International Artistic Campus, fot. sekcja fotograficzna 2014, projekt „Zero grawitacji”
© Fama – Międzynarodowy Kampus Artystyczny, The International Artistic Campus, fot. Joanna Kurdziel-Morytko
© Fama – Międzynarodowy Kampus Artystyczny, The International Artistic Campus, fot. Piotr Morytko