Projekt animacyjny dla Świnoujścia, którego celem jest realizacja wydarzeń artystycznych w alternatywnych przestrzeniach miasta, pełniący rolę łącznika między mieszkańcami miasta a artystami festiwalu.
Czekamy na zgłoszenia animatorów kultury, osób kreatywnych, poszukujących niekonwencjonalnych rozwiązań. Wasze działania mają szansę na najbardziej oryginalne nagrody Famy: Nagrodę im. Maxa Szoca – za nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną festiwalu oraz Nagrodę „Lamelat Famy” – przyznawaną za zaangażowanie, pomysłowość i kreatywność w popularyzacji artystycznych inicjatyw festiwalu wśród mieszkańców Świnoujścia i w przestrzeni miasta.
W ramach sekcji zostaną zrealizowane dwa cykle: Fama Udomowiona i Re:Warszów.
FAMA UDOMOWIONA
Do projektu zapraszamy osoby, którym bliska jest idea łączenia szeroko pojętych działań artystycznych z codziennym życiem – tym właśnie jest Fama Udomowiona. Łączymy to, co dzieje się na festiwalowym kampusie, w klubach i na scenach Famy z miastem i jego mieszkańcami. Efektem cyklu będą wydarzenia różnych dziedzin adresowane bezpośrednio do mieszkańców miasta, realizowane w alternatywnych przestrzeniach miasta, takich jak: ulice, osiedla, podwórka, targi, boiska, place, skwery, parki, sklepy, kawiarnie, także – prywatne mieszkania.
„ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE!” – Wydarzenia różnych dziedzin (koncerty, spektakle, happeningi, pokazy taneczne i kabaretowe, projekty fotograficzne, realizacja portretów rodzinnych i in.), poprzedzone akcją promocyjną, której efektem będzie zebranie od mieszkańców propozycji miejsc na realizację wydarzeń festiwalowych. Fama opuści scenę i będzie eksplorować przestrzeń miasta. Zachęcimy mieszkańców, by zaprosili Famę do siebie: na swoje podwórko, do prowadzonej kawiarni, czy nawet – do prywatnego mieszkania. Zachęcamy do przesyłania maili z propozycjami miejsc realizacji – mojafama@gmail.com.
„FAMA NA DZIEŃ DOBRY” – Kontynuacja akcji zainicjowanej podczas Famy 2014. W godzinach porannych, kiedy miasto się budzi, a mieszkańcy wychodzą z domów do pracy, Fama instaluje małe nagłośnienie – na rogu ulicy, w bramie, na miejskim targu, w okolicy przeprawy promowej. Bo Fama to nie tylko scena, ale także miasto i jego mieszkańcy, którzy żyją swoim rytmem, często nie mając czasu, by wziąć udział w wydarzeniach festiwalowych. Wchodzimy w tę przestrzeń, by zainteresować ich Famą, ale także zaintrygować lub po prostu umilić czas, sprawić, że w dobrym nastroju rozpoczną dzień.
„SZTUKA W 8 MINUT” – Osiem minut to czas, w jaki przepływa prom, łączący dwie dzielnice Świnoujścia. Uczestnicy Famy (happenerzy i muzycy) dostaną więc zadanie, bo przygotować prezentacje, które będą trwały właśnie tyle czasu.
Opieka realizacyjna: GRUPA PATEFON – Studenci i absolwenci animacji kultury, którzy na Famie 2009 za swoje działania na świnoujskim osiedlu otrzymali jedną z głównych nagród festiwalu. Kontynuowali działalność w roku 2010, nadzorując realizację działań animacyjno-artystycznych na kilku świnoujskich osiedlach. Łącznie w ramach cyklu, podczas dwóch tygodni festiwalu, zostało zrealizowanych około 50 akcji. Grupa zajmuje się również realizacją pokazów happeningowych, teatralnych, fotograficznych i plastycznych.
© Fama – Międzynarodowy Kampus Artystyczny, The International Artistic Campus, fot. Mateusz Czop, Tomasz Stokowski
RE:WARSZÓW
Kolejna edycja projektu zainicjowanego z dużym sukcesem na Famie 2014. Warszów jest dzielnicą oddzieloną od głównej części miasta Świną. Brak jest tam rozbudowanej infrastruktury miejskiej. Jest to dzielnica przemysłowa (port handlowy, port rybacki, stocznia remontowa, terminal portowy), która nie może liczyć na zainteresowanie ze strony turystów. Celem projektu jest realizacja działań animacyjno-edukacyjnych adresowanych do mieszkańców Warszowa (wszystkie grupy wiekowe), zwrócenie uwagi lokalnej społeczności na konieczność podjęcia kroków w celu ożywienia drugiego brzegu Świny, jak również wzajemna integracja mieszkańców dzielnicy oraz stworzenie podstaw dla ich integracji z uczestnikami Famy.
© Fama – Międzynarodowy Kampus Artystyczny, The International Artistic Campus, fot. Paweł Czarnecki, Kamila Sujka