ZAŚPIEWAJ NA FAMIE, ZGŁOŚ SIĘ NA WARSZTATY WOKALNE
Jubileusz festiwalu jest świetną okazją, by pokazać, w jaki sposób na przestrzeni lat Fama kształtowała polską scenę artystyczną. Co przy tym ważne – nie będziemy wcale udowadniać tezy, że „Kiedyś to były Famy!”
„Famo, Famo / Nie bądź plamą / Na słońcu, na ciele / Na duszy Anieli / Nie bądź plamą nam!” Tak brzmi pierwsza zwrotka tekstu piosenki autorstwa… Agnieszki Osieckiej. Piosenka pozostaje do dziś bez muzyki. Kto wie, może zmienimy to podczas tegorocznego festiwalu?
Efektem warsztatów wokalnych będzie w tym roku KONCERT PREMIEROWY „PRZEBOJOWA FAMA”, prezentujący festiwalowe szlagiery kolejnych dziesięcioleci. Znamy takie piosenki jak: „Zaproście mnie do stołu”, „Tango Anawa”, „Okularnicy”, „Jej portret”, „Koncert jesienny”, „Spacerologia”, „Rzeki snu”, „Niebo do wynajęcia”. Nie wszyscy wiemy jednak, że albo powstały one na Famie, albo miały tutaj swoją premierę, albo też właśnie w Świnoujściu pracowały na swoją sławę. Nie zapomnimy także o przebojach, które wyznaczały rytm festiwalu w ostatnich latach: „Piosenka pisana nocą” (Piotr Rogucki), „Kobieta jesienna” (Trzy Dni Później, „Czarny kolczyk” (Limbo), „Miłość” (Przepraszam), „Seks na plaży” (Zespół Dziewczyny), „Kołysanka Fama” (Miąższ), „Na ułańskie stepy” (SMKKPMzO).
Bez tych piosenek – a więc także bez Famy – polska scena muzyczna prezentowałaby się zgoła inaczej. Pokażemy, że pomimo nadprodukcji pseudo-artystów jednego sezonu publiczność wciąż chce słuchać dobrych polskich piosenek oraz że między historią polskiej piosenki oraz historią Famy można postawić znak równości. Założeniem wydarzenia jest przygotowanie nowoczesnych aranżacji piosenek oraz nadanie materiałowi nowego kontekstu muzycznego, dzięki któremu zaistnieje on ponownie w świadomości odbiorców.
Jak co roku do przesyłania zgłoszeń zapraszamy studentów szkół muzycznych i teatralnych oraz debiutujących wokalistów spoza oficjalnego systemu edukacji artystycznej. Grupa będzie pracować pod kierunkiem ANNY SERAFIŃSKIEJ, wokalistki jazzowej, wykładowcy Akademii Teatralnej w Warszawie, pierwszej w Polsce posiadaczki naukowego stopnia doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zakwalifikowanym uczestnikom zapewniamy zakwaterowanie i obiad. Na ZGŁOSZENIA czekamy do 31 maja.
Fama w tym roku będzie przebojowa. Posłuchajcie sami!
Elżbieta Wojnowska – „Zaproście mnie do stołu”
Jan Wołek – „Dla jednego wariata co za mną lata”
Jacek Kleyff – „Telewizja”, „O niespełnionej miłości na terenie magazynu kółka rolniczego”
Marek Grechuta – „Tango Anawa”
Sława Przybylska – „Okularnicy”
Bogusław Mec – „Jej portret”
Czerwony Tulipan – „Jedyne co mam”
Magda Umer – „Koncert jesienny”
Maciej Zembaty – „W prosektorium”
Marek Dyjak – „Piosenka w samą porę”
Magda „Cytryna” Turowska i Jarek Wasik – „Rzeki snu”
Mariusz Lubomski – „Spacerologia”
Robert Kasprzycki – „Niebo do wynajęcia”
Piotr Bukartyk – „Małgocha”
Małgorzata Wojciechowska – „Kujawiak żałobny”
Piotr Rogucki – „Piosenka pisana nocą”
Mariusz „Oziu” Orzechowski – „Idiota”
Trzy Dni Później – „Kobieta jesienna”
Mikromusic (Natalia Grosiak) – „Oddychaj”
Pawilon – „Elo elo” (05:27)
Limbo – „Czarny kolczyk”
Przepraszam – „Miłość”
Chorzy (na Odrę) – „Co się stało z polską piłką”
So Cool Band – „Nie zmienisz mnie” (05:10)
Zespół Dziewczyny – „Seks na plaży”
Miąższ – „Kołysanka Fama”
SMKKPMzO – „Na ułańskie stepy”
Latające Pięści – „To robi loda”
Paweł Izdebski – „Chatka”
Co słychać – „Pamiętam dzisiaj”
© Fama – Międzynarodowy Kampus Artystyczny, The International Artistic Campus, fot. Piotr Morytko
« ARTYSTYCZNY WIRUS FAMY – OFERTA WARSZTATOWA DLA FOTOGRAFÓW WYNIKI ELIMINACJI WE WROCŁAWIU »