KONCERT NA ORKIESTRĘ DĘTĄ I CZTERY ARMATY
Marcin Masecki – artysta dobrze znany Famowiczom, laureat Paszportu Polityki i jedna z najbardziej twórczych postaci polskiej sceny muzycznej – będzie w tym roku kierownikiem muzycznym projektu warsztatowego, w ramach którego przygotowany zostanie koncert na orkiestrę dętą i… cztery armaty.
W repertuarze znajdzie się m.in. rekonstrukcja oryginalnej wersji „ZWYCIĘSTWA WELLINGTONA” (1813) Ludwiga van Beethovena napisanego pierwotnie na panharmonikon, pierwszy zmechanizowany instrument w historii muzyki, wynaleziony w 1805 przez J. N. Mälzela, przyjaciela kompozytora. Dopiero później powstały wersje orkiestrowe znane jako „symfonia bitewna”, czy „wojenna”. Wersja na panharmonicon nie jest i nie może zostać wykonana (ostatni egzemplarz instrumentu spłonął podczas II wojny światowej), ale istnieje partytura z zaznaczonymi głosami, które można odtworzyć za pomocą orkiestry dętej.
Do 31 maja czekamy na zgłoszenia studentów i absolwentów uczelni muzycznych. Zakwalifikowani uczestnicy stworzą orkiestrę dętą w składzie: 1 flet piccolo, 4 flety, 5 obojów, 5 klarnetów, 2 fagoty, 1 kontrafagot, 2 waltornie, 4 trąbki, 4 puzony, 1 tuba, rozbudowana perkusja (w tym kotły). Zakwalifikowanym osobom zapewniamy zakwaterowanie i obiad podczas pobytu w Świnoujściu. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zachęcamy do zapoznania się z projektem LABORATORIUM MUZYKI oraz do przesyłanie ZGŁOSZEŃ.
MARCIN MASECKI – pianista, kompozytor, absolwent prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie – jest członkiem zespołu Paristetris. Oprócz jazzu i wielu projektów z pogranicza gatunków (m.in. sekstet „Profesjonalizm” i orkiestra „Polonezy”) uprawia kameralistykę klasyczną, którą prezentuje w nieortodoksyjny sposób i najczęściej również w nieortodoksyjnych miejscach. Jeden z jego ostatnich albumów („Sztuka Fugi – J.S. Bach”) został zagrany na tradycyjnym fortepianie, ale za to zarejestrowany na starym dyktafonie kasetowym.
Marcin Masecki, Polonezy – „Tizer”
Marcin Masecki, Profesjonalizm – „Drugi”
Fot. © Marcin Masecki
« „BARDZO ZDOLNI SZANSONIŚCI” – PROJEKT PREMIEROWY DLA ZESPOŁÓW ARTYSTYCZNY WIRUS FAMY – OFERTA WARSZTATOWA DLA FOTOGRAFÓW »