MATKA ODRA. FACTORY
Gośćmi 45. Jubileuszowej Famy będą aktorzy i twórcy poznańskiego TEATRU ÓSMEGO DNIA, którzy wspólnie z Zachodniopomorską Offensywą Teatralną oraz uczestnikami festiwalu i mieszkańcami Świnoujścia przygotują premierowy projekt „MATKA ODRA. FACTORY”.
Symbol teatru zaangażowanego i najsłynniejsza polska grupa wywodząca się ze studenckiej kontrkultury teatralnej lat 60. „ÓSEMKI” prezentowały swoje spektakle w pierwszym okresie historii festiwalu Fama. Od samego początku, aż do dziś, są grupą na wskroś współczesną, której twórczość wpisuje się i stale odnosi do przemian historycznych, politycznych i społecznych. Teatr założony w 1964 przez studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w swoim dorobku ma obecnie kilkadziesiąt realizacji scenicznych i plenerowych.
Teatr Ósmego Dnia od kilku lat rozwija projekt „Factory” oparty o prawdziwe świadectwa i opowieści, którego celem jest zapisanie odchodzącego świata pracy i oddanie głosu ludziom, którzy tworzyli tę historię, a dziś zmarginalizowani – odchodzą w zapomnienie. Rzeczywistymi bohaterami projektu nie są ani fikcyjne postacie, ani nawet sami aktorzy. Artyści oddają głos robotnikom, pracownikom, inżynierom oraz ich rodzinom, którzy opowiadają, czym była praca w fabryce oraz czym jest życie we wspólnocie dużego zakładu produkcyjnego. Na projekt składają się rejestracje opowieści pracowników, projekcje nagrań archiwalnych i współczesnych, muzyka dopełniająca obraz oraz sceny aktorskie.
Dotychczas odbyły się dwie realizacje tego typu: w poznańskiej Fabryce Cegielskiego oraz w hali dawnej Stoczni Szczecińskiej. Teraz przyszedł czas na Świnoujście. Temat spektaklu będzie zbudowany wokół upadku świnoujskiego PRZEDSIĘBIORSTWA POŁOWÓW DALEKOMORSKICH I USŁUG RYBACKICH ODRA, który rozpoczął się wraz z rokiem 1989 i trwał przez kolejne 20 lat.
Ponieważ spektakl zostanie oparty na historycznych świadectwach, w jego realizacji wezmą udział także byli pracownicy PPDiUR Odra. Wydarzeniu będzie towarzyszył blog, na którym opublikujemy zebrane historie. Staną się one także podstawą, na której budowany będzie spektakl.
TYM SAMYM ZWRACAMY SIĘ DO MIESZKAŃCÓW ŚWINOUJŚCIA. Opowiedzcie nam swoją historię. Zależy nam na relacjach skupionych na konkrecie, wspomnieniach i osobistym doświadczeniu. Wszystkie osoby zainteresowane projektem prosimy o skontaktowanie się z organizatorem festiwalu: fama.festiwal@gmail.com. Czekamy na Wasze wspomnienia i deklaracje chęci wzięcia udziału w projekcie.
© Teatr Ósmego Dnia, „Factory”, fot. Paulina Skorupska
« NABÓR ZGŁOSZEŃ ZAKOŃCZONY WYNIKI NABORU | SZTUKI WIZUALNE – WYSTAWA „ZIEMIA OBIECANA. PODRÓŻ DO GRANIC UTOPII” »