KTO RANO WSTAJEMU TEMU… FAMA

45. FAMA | Świnoujście, 17-29 VIII 2015
Międzynarodowy Kampus Artystyczny | The International Artistic Campus

© BARABAS

KTO RANO WSTAJEMU TEMU… FAMA

We wtorek Fama wstaje „skoro świt” i już o 11:00 zapraszamy do udziału w festiwalowych wydarzeniach. Do wyboru: warsztaty plastyczne na placu Wolności, odbywające się w ramach projektu FAMA DZIECIOM albo MUZYCZNE ŚNIADANIE w Oflagu w rytm muzyki zespołów Perduo i Sauté.

Po śniadaniu akcja Famy przeniesie się kilkadziesiąt metrów dalej, na skwer przy ulicy Piłsudskiego, tuż obok powstałego w ubiegłym roku muralu z krokodylem. Tutaj o 13:00 artyści z grupy KAKAŁO zaprezentują kolejną odsłonę swojego cyklicznego happeningu „Opłaty”. Tego dnia happenerzy nie będą próżnować, bo wieczorem zapraszają w artystyczny rejs. O godzinie 19:00 na statkach przeprawy miejskiej zaprezentują projekt SZTUKA W 8 MINUT. Czas przeprawy z wyspy na wyspę umili spotkanie z poezją.

Przenosimy się do Hamaków. Ponownie na zaproszenie ekipy restauracji projekt ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE, tym razem w klimatycznym ogródku zabrzmi muzyka zespołu Sauté, który po porannym śniadaniu z pewnością będzie syty. Zresztą oni z jedzeniem mają sporo wspólnego, bo tak piszą o sobie: „suma muzycznych smaków każdego z członków zespołu tworzy danie, które w swoim ciepłym brzmieniu podane jest smacznie i niepowtarzalnie. Dźwięki akustycznego basu, gitara i etniczne perkusjonalia sprawiają, że buja jak diabli. Na czele stoi Patrycja Witkowska – serwowana bez panierki, dojrzewająca w słońcu, doprawiona jedynie solą życia, w sosie własnym – komponuje, pisze i śpiewa”.

Ciąg dalszy muzycznych zmagań Famy już od godziny 17:00 w Muszli Koncertowej. Na początek wystąpi FUNK DA SYSTEM czyli muzycy, którzy „nawożeni funkowym brzmieniem, na skutek nieokiełznanej bujaki pospadali z drzew i wyskoczyli z ziemi”, a tak serio to czekać na nas będzie niebanalnie zaaranżowana muzyka w klimatach funk, soul i disco z dużą nutą improwizacji. O 18:00 sceną zawładnie trójka wspaniałych z TRES HOBRES, usłyszymy muzykę z pogranicza bluesa, rocka i funky. Godzinę później przenikający przekaz tekstu i fuzja gatunków pozwalająca wciągnąć słuchacza w wyjątkową sferę, słowem zespół BARABAS. Zwieńczeniem muzycznego maratonu w Muszli Koncertowej będzie wyjątkowe widowisko – finał sekcji wokalnej Famy czyli koncert PRZEBOJOWA FAMA. W repertuarze szlagiery kolejnych dziesięcioleci. Wszyscy znają takie piosenki jak: „Zaproście mnie do stołu”, „Tango Anawa”, „Okularnicy”, „Jej portret”, „Koncert jesienny”, „Spacerologia”, „Niebo do wynajęcia”. Nie wszyscy wiedzą jednak, że albo powstały one na Famie, albo miały tutaj swoją premierę. Bez tych piosenek – a więc także bez Famy – polska scena muzyczna prezentowałaby się zgoła inaczej. Kierownictwo muzyczne: Anna Serafińska, Anna Nowak i Marek Pędziwiatr.

Wtorek na Famie jak zwykle zakończy się artystycznym spotkaniem w Klubie Scena. Wieczór rozpoczniemy od rozbawiania – NIEPEWNE SYTUACJE Wojtka Fiedorczuka i Michała Kempy (22:00). O 23:00 LAAND – live act czyli analogowa muzyka techno wykonywana na żywo współistniejąca z wizualizacjami o charakterze generatywnym. Na koniec dnia DZIADOWSKI PROJEKT czyli połączenie kultury ludowej i śpiewu tradycyjnego z muzyką elektroniczną.

Na wszystkie wydarzenia Famy – wstęp wolny!

« »