FAMA ÓSMEGO DNIA

45. FAMA | Świnoujście, 17-29 VIII 2015
Międzynarodowy Kampus Artystyczny | The International Artistic Campus

© Paweł Izdebski

FAMA ÓSMEGO DNIA

Artystyczny maraton FAMY minął półmetek, ale przed nami jeszcze szereg festiwalowych dni pełnych sztuki i kultury, bo… kultura ma być! I jest!

Startujemy o 11:00 na placu Wolności: w ramach cyklu FAMA DZIECIOM odbędą się tutaj warsztaty plastyczne. Od 15:00 na przeprawiających się promem świnoujścian i turystów czekać będzie grupa KAKAŁO, która porwie widzów w wir happeningów „Opłaty” i „Kontrola”. Godzinę później, o 16:00 warto zjawić się w Drink Barze Sito, który opanują aktorzy Inicjatywy Scenicznej Fruuu czyli ludzie którym przyjemność sprawia zabawianie siebie i innych. Spotkanie w Sito to kolejna odsłona projektu ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE, czyli prezentacji artystycznych w miejscach wskazanych przez Świnoujścian.

Kolejny poniedziałkowy punkt programu (17:00) to spotkanie w Galerii Sztuki Współczesnej ms44 – w roli głównej będzie literatura. Gościem Darka Foksa – moderatora cyklu miejsca literatury, będzie EWA WINNICKA, autorka książek: „Londyńczycy”, „Nowy Jork zbuntowany” i „Angole” (nominacja do Nagrody Nike 2015).

Przenosimy się do sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury, tutaj o 18:30 rozpocznie się nietuzinkowy, fascynujący, wyjątkowy wieczór kabaretowo-muzyczny. Jako pierwszy zaprezentuje się KABARET TRZECIA STRONA MEDALU z programem „Cały żartem i pół serio” ukazującym, zgodnie z nazwą zespołu, trzecią stronę medalu pozornie zwykłych sytuacji. Całość przy akompaniamencie gitary elektrycznej. O 20:30 „Sam przeciwko Polsce” i świnoujskiej publiczności stanie SZYMON ŁĄTKOWSKI, który obdarzony jest humorem ambitnym i inteligentnym. Program wielokrotnie chwaliła Maria Czubaszek, Jacek Fedorowicz określił go jako „momentami dotykający geniuszu”, Rafał Kmita przyznał, że „tak wyrazistego spojrzenia nie było na naszej scenie od lat 70. i 80.”.

O 21:00 rozpocznie się niezwykłe widowisko, zapowiadane jako jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego Festiwalu – BARDZO ZDOLNI SZANSONIŚCI, czyli koncert z piosenkami z repertuaru Renaty Przemyk. Przewrotny tytuł koncertu jest zainspirowany jednym z pierwszych przebojów Renaty Przemyk – „Mało zdolna szansonistka” – artystki występującej na Famie w latach 90., która w czasach transformacji w Polsce była jedną z najważniejszych postaci sceny alternatywnej. Wśród wykonawców m.in. Sauté, Suzia, Paweł Izdebski, Ralph Kaminski oraz Olandra.

Dzień ósmy 45. Famy (nomen omen aktorzy Teatru Ósmego Dnia już są w Świnoujściu i intensywnie pracują nad środowym widowiskiem „Matka Odra. Factory”) zakończy się tradycyjnie w Klubie Scena, a tam na początek, od 23:00 – LIVEMIX PROJECT: CHILE. & DJ LOVEDRUM, a później RALPH KAMINSKI & MY BEST BAND IN THE WORLD. Wieczór zakończy wspólne muzykowanie czyli jam session.

Na wszystkie wydarzenia FAMY – wstęp wolny!


« »