Ewa Winnicka w książkach „Londyńczycy” (2011) i „Angole” (2014) przedstawia reporterską relację o emigracji. „Londyńczycy” to opowieść o polskich emigrantach, rozbitkach z otoczenia Andersa, dla których nie było miejsca w nowej Polsce, o wielkiej polityce, która mieszała się z osobistymi dramatami, o drobiazgowych przygotowaniach do III wojny światowej, o samotności i nieudanych małżeństwach, o permanentnym konflikcie: politycznym, międzypokoleniowym, religijnym. W „Angolach” autorka oddaje głos „polskim najeźdźcom” na Wyspy, wywodzącym się ze wszystkich grup społecznych. Pyta, jak polscy inteligenci, robotnicy, drobni przedsiębiorcy, studenci i bezdomni widzą kraj, do którego przybywają. „Angole” to także niejednoznaczny obraz tubylców: obywateli Wielkiej Brytanii, malowany nadzieją i rozczarowaniem, podziwem i lekceważeniem, wreszcie sukcesem i porażką polskich „kolonizatorów”.
EWA WINNICKA | Studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę na UW. Od 1999 związana z „Polityką”, publikuje w „Tygodniku Powszechnym”, włoskim „Internazionale” i „Dużym Formacie”. Jest współautorką kilku scenariuszy do filmów dokumentalnych. Dwukrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press za teksty o tematyce społecznej. Laureatka Okularów Równości – nagrody promującej walkę z wykluczeniem. Autorka książek: „Londyńczycy” (finał Nagrody Gryfia), „Nowy Jork zbuntowany” i „Angole” (nominacja do Nagrody Nike 2015).
Moderator: DAREK FOKS | Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach literackich i wielokrotnie prowadził warsztaty literackie. Laureat m.in. głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i – wspólnie ze Zbigniewem Liberą – Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka”. Opublikował m.in. „Ustalenia z Maastricht” i „Wielkanoc z tygrysem”. Jego teksty publikowano w Czechach, Holandii, Serbii, Słowacji, Słowenii, USA, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. Wydana nakładem ha!art książka „Kebab Meister” uzyskała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2013. W roku 2014 został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a jego tom poetycki „Rozmowy z głuchym psem” był nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Gdynia.
MIEJSCA LITERATURY | Kolejna edycja cyklu realizowanego na Famie od 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę. W tym roku tematem przewodnim projektu będzie zagadnienie PODRÓŻY – podróż geograficzna, podróż przez historię, podróż w głąb pamięci (indywidualnej i zbiorowej), podróż jako imperatyw życia duchowego, podróż jako kontakt z tym, co chce się wyprzeć ze świadomości, emigracja, przekleństwo turystyki, wpływ systemów totalitarnych na indywidualne losy, prowincja, uprzedzenia, granice mentalne, społeczna niewrażliwość, uniwersalna problematyka wyłaniająca się z indywidualnych historii.