TEATR ÓSMEGO DNIA, ZACHODNIOPOMORSKA OFENSYWA TEATRALNA | SPEKTAKL MATKA ODRA

45. FAMA | Świnoujście, 17-29 VIII 2015
Międzynarodowy Kampus Artystyczny | The International Artistic Campus

  • Data 26.08.2015
  • Godzina 21:00
  • Adres ul. Rogozińskiego / ul. Jachtowa (Marina), Świnoujście
  • Miejsce HALA W BASENIE PÓŁNOCNYM

TEATR ÓSMEGO DNIA | Symbol teatru zaangażowanego i najsłynniejsza polska grupa wywodząca się ze studenckiej kontrkultury teatralnej lat 60. „Ósemki” prezentowały swoje spektakle w pierwszym okresie historii festiwalu Fama. Od samego początku, aż do dziś, są grupą na wskroś współczesną, której twórczość wpisuje się i stale odnosi do przemian historycznych, politycznych i społecznych. Teatr założony w 1964 przez studentów  Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w swoim dorobku ma obecnie kilkadziesiąt realizacji scenicznych i plenerowych.

Teatr Ósmego Dnia od kilku lat rozwija projekt „Factory” oparty o prawdziwe świadectwa i opowieści, którego celem jest zapisanie odchodzącego świata pracy i oddanie głosu ludziom, którzy tworzyli tę historię, a dziś zmarginalizowani – odchodzą w zapomnienie. Rzeczywistymi bohaterami projektu nie są ani fikcyjne postacie, ani nawet sami aktorzy. Artyści oddają głos robotnikom, pracownikom, inżynierom oraz ich rodzinom, którzy opowiadają, czym była praca w fabryce oraz czym jest życie we wspólnocie dużego zakładu produkcyjnego. Na projekt składają się rejestracje opowieści pracowników, projekcje nagrań archiwalnych i współczesnych, muzyka dopełniająca obraz oraz sceny aktorskie.

Dotychczas odbyły się dwie realizacje tego typu: w poznańskiej Fabryce Cegielskiego oraz w hali dawnej Stoczni Szczecińskiej. Teraz przyszedł czas na Świnoujście. Temat spektaklu będzie zbudowany wokół upadku świnoujskiego Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich Odra.

Spektakl będzie oparty na historycznych świadectwach, w jego realizacji wzięli udział także byli pracownicy PPDiUR Odra.

www.osmego.art.pl
www.facebook.com/pages/Teatr-%C3%93smego-Dnia/100334270059279

ZACHODNIOPOMORSKA OFFENSYWA TEATRALNA została powołana przez teatry niezależne z regionu, które poprzez wspólne działanie chcą promować realizowane tu niezależne działania artystyczne i kulturalne, a także prowadzić wspólne działania edukacyjne. Skupienie dużej liczby teatrów offowych, z których większość zaznaczyła już swoją obecność na kulturalnej mapie Polski, zdobywając liczne nagrody na prestiżowych festiwalach, jest ewenementem na skalę kraju – pokazuje to jak znaczący jest potencjał kulturotwórczy regionu. Konsolidacja tych grup (przy zachowaniu niezależności artystycznej) stanowi o sile środowiska i może zaowocować bardzo cennymi działaniami w dziedzinie kultury.

www.facebook.com/pages/Zachodniopomorska-Offensywa-Teatralna/288781174577197

VIDEO