SEKCJA MUZYCZNA KOŁŁĄTAJOWSKIEJ KUŹNI PRAWDZIWYCH MĘŻCZYZN – KONCERT

45. FAMA | Świnoujście, 17-29 VIII 2015
Międzynarodowy Kampus Artystyczny | The International Artistic Campus

  • Data 17.08.2015
  • Godzina 23:00
  • Adres ul. Armii Krajowej 3, Świnoujście
  • Miejsce JAZZ CLUB CENTRAL'A – SCENA

Wyjątkowy kolektyw muzyczno-kabaretowy, czerpiący bez skrępowania ze wszystkich gatunków i konwencji w muzyce, malując swój własny obraz świata w krzywym zwierciadle czarnego humoru. SMKKPM Łączy dowcip i chłopięcą nostalgię z bezpretensjonalną i absurdalną poezją. W repertuarze – piosenki o zwierzętach i miłości przetykane opowieściami o trudach życia, biedzie, rozczarowaniach i prostych ludziach, którym w zasadzie nic nie wyszło. Kuźnia słynie z dobrych tekstów i wyjątkowej atmosfery na koncertach. Grupa wcześniej znana również jako SMKKPMzO (Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą), która to dodawała grupie kobiecego wyrazu w klimatach folkowych.

WYBRANE NAGRODY | FAMA 2012 i 2013 – Nagroda im. Maxa Szoca za nieszablonową i kreatywna postawę artystyczną / 19. Mazurskie Lato Kabaretowe MULATKA – I miejsce / Konkurs Piosenki PAKA 2014 – I miejsce / PAKA 2014 – III miejsce oraz nagroda specjalna / YAPA 2014 – I miejsce i nagroda publiczności.

„Zaczynaliśmy w zwykłej studenckiej kuchni, w jednej z krakowskich kamienic. Zamiast zdjęć z imprez mieliśmy zawsze nowe piosenki. Śpiewaliśmy je dla siebie, dla znajomych i dla własnej przyjemności. Mieliśmy mikrofon za 7 zł, którym dokumentowaliśmy długie godziny z pokracznego, nieudanego życia. Kołłątajowska Kuźnia Prawdziwych Mężczyzn to nasza paczka, środowisko i żywy materiał, który dostarcza anegdot i pomylonych historii. To jest życie, które się przyśniło, nasz wymarzony, groteskowy koszmar. Kiedy pojawiła się Ola, wprowadziła w nasz świat folkowe zacięcie i masę zawirowań, które może wprowadzić tylko kobieta w życiu prawdziwych mężczyzn. Powstały nowe piosenki i … jeszcze więcej piosenek. Trampoliną w światła sceny była dla nas FAMA – festiwal który nas zrozumiał i pokazał nam, że możemy być tacy jacy jesteśmy. Tam znaleźliśmy nasz największy skarb – Bursztyna Zachara. Leżał zakopany na Świnoujskiej plaży po pas w piach. Wystawały tylko długie, patykowate nogi i kawałek brzuszka. Sekcja Muzyczna wykrystalizowała się wtedy na dobre i stała się autonomicznym podmiotem.

Potem przez jakiś czas wyrzucano nas z przeglądów kabaretowych i mówiono, że jesteśmy zespołem muzycznym a z przeglądów muzycznych wyrzucano nas, bo mówiono, że jesteśmy zbyt dziwaczni. Jednak siła prawdy o tym, że marzenia się nie spełniają a życie to tylko smutny ciąg mało logicznych wydarzeń z trudnymi do przełknięcia konsekwencjami okazała się utrzymać nas na powierzchni i pozwoliła pozostać nam na scenie. Teraz chcemy jeździć i je śpiewać. A i pamiętacie jak na początku pisaliśmy o tej brudnej, studenckiej kuchni? Nadal tu jesteśmy.”

SKŁAD | Mateusz Marek – gitara, wokal / Aleksander Czerkawski – gitara, wokal / Michał Zachariasz – gitara, melodyka

www.facebook.com/smkkpm
www.kuzniazola.weebly.com
www.youtube.com/user/operatorDzwigu

VIDEO