MIEJSCA LITERATURY | MICHAŁ OLSZEWSKI – SPOTKANIE AUTORSKIE „Z POLSKI DO POLSKI”

45. FAMA | Świnoujście, 17-29 VIII 2015
Międzynarodowy Kampus Artystyczny | The International Artistic Campus

  • Data 22.08.2015
  • Godzina 18:00
  • Adres ul. Armii Krajowej 13, Świnoujście
  • Miejsce GALERIA MIEJSCE SZTUKI44

Michał Olszewski bądź to przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, bądź też podąża w głąb, ukazując to, co ukrywane lub wypierane. „Zapiski na biletach” to hołd złożony Polsce, jest to jednak hołd przewrotny, bo pełen bezsilnej wściekłości. Polska ukazuje się jako kraj niedokończony, popękany, buzujący niebezpieczną energią. W książce „Chwalcie łąki umajone” buduje Olszewski geograficzny i mentalny pejzaż początków XXI. Na ważności tracą podziały na Polskę centralną i prowincjonalną. Autor odsłania prowincjonalność jako rdzeń naszego kraju — w dobrym i złym tego słowa znaczeniu. W ostatnio wydanych reportażach „Najlepsze buty na świecie” (2014) Polska zostaje ukazana jako kraj podwójny: pod powierzchnią małej stabilizacji rozgrywają się wydarzenia dramatyczne. O takiej Polsce chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. Michał Olszewski na szczęście nam na to nie pozwala.

MICHAŁ OLSZEWSKI | Dziennikarz, prozaik. Był dziennikarzem krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej”, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Pisze głównie o polskiej przestrzeni i przemianach społecznych po 1989. Autor książek: „Do Amsterdamu”, „Chwalcie łąki umajone”, „Low-tech”, „Zapiski na biletach”, „Najlepsze buty na świecie”.

Moderator: DAREK FOKS | Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach literackich i wielokrotnie prowadził warsztaty literackie. Laureat m.in. głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i – wspólnie ze Zbigniewem Liberą – Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka”. Opublikował m.in. „Ustalenia z Maastricht” i „Wielkanoc z tygrysem”. Jego teksty publikowano w Czechach, Holandii, Serbii, Słowacji, Słowenii, USA, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. Wydana nakładem ha!art książka „Kebab Meister” uzyskała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2013. W roku 2014 został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a jego tom poetycki „Rozmowy z głuchym psem” był nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Gdynia.

MIEJSCA LITERATURY | Kolejna edycja cyklu realizowanego na Famie od 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę. W tym roku tematem przewodnim projektu będzie zagadnienie PODRÓŻY – podróż geograficzna, podróż przez historię, podróż w głąb pamięci (indywidualnej i zbiorowej), podróż jako imperatyw życia duchowego, podróż jako kontakt z tym, co chce się wyprzeć ze świadomości, emigracja, przekleństwo turystyki, wpływ systemów totalitarnych na indywidualne losy, prowincja, uprzedzenia, granice mentalne, społeczna niewrażliwość, uniwersalna problematyka wyłaniająca się z indywidualnych historii.