Książki Krzysztofa Środy, autora eksplorującego tajemnicze i oddalone miejsca, nie do końca można określić mianem reportaży. Są tu raczej nielinearne, przemieszczające się swobodnie w czasie i przestrzeni strumienie świadomości, w których metodą fenomenologicznego oglądu chwytane i przekształcane w opowieść są kolejne zjawiska. Autor jest podróżnikiem hiper-uważnym, który kolekcjonuje najdrobniejsze impresje, myśli, detale. To, co indywidualne, co ujmowane jest spojrzeniem, przeniesione zostaje następnie na poziom refleksji o wymiarze uniwersalnym, o ciężarze filozoficznym. Podróż staje się więc pretekstem do pisania o świecie, o tym, co chcielibyśmy nazywać tajemnicą istnienia. Jednak zgodnie z zasadą fenomenologii: prawdą o świecie jest sam świat, to, co się przedstawia w jednym spojrzeniu.
KRZYSZTOF ŚRODA | Pisarz, tłumacz, historyk filozofii. Pracował w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN (doktorat o fenomenologii Edmunda Husserla). Publikował artykuły w polskich i zagranicznych pismach filozoficznych. Prowadził własne wydawnictwo i agencję reklamową, inwestował na giełdzie, wydawał książki o analizie rynków kapitałowych, przełożył kilkanaście książek, większość na temat spekulacji giełdowej. Autor „Niejasnej sytuacji na kontynencie”, „Projektu handlu kabardyńskimi końmi”, „Podróży do Armenii i innych krajów”. Laureat Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii eseistyki.
Moderator: DAREK FOKS | Poeta, prozaik i scenarzysta. Pracuje w redakcji „Twórczości”, gdzie prowadzi dział prozy. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach literackich i wielokrotnie prowadził warsztaty literackie. Laureat m.in. głównej nagrody w konkursie poetyckim „bruLionu”, Nagrody im. Natalii Gall i – wspólnie ze Zbigniewem Liberą – Nagrody TVP Kultura za książkę „Co robi łączniczka”. Opublikował m.in. „Ustalenia z Maastricht” i „Wielkanoc z tygrysem”. Jego teksty publikowano w Czechach, Holandii, Serbii, Słowacji, Słowenii, USA, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. Wydana nakładem ha!art książka „Kebab Meister” uzyskała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2013. W roku 2014 został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a jego tom poetycki „Rozmowy z głuchym psem” był nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Gdynia.
MIEJSCA LITERATURY | Kolejna edycja cyklu realizowanego na Famie od 2010, poświęconego różnym sposobom ujmowania tematu miejsca przez literaturę. W tym roku tematem przewodnim projektu będzie zagadnienie PODRÓŻY – podróż geograficzna, podróż przez historię, podróż w głąb pamięci (indywidualnej i zbiorowej), podróż jako imperatyw życia duchowego, podróż jako kontakt z tym, co chce się wyprzeć ze świadomości, emigracja, przekleństwo turystyki, wpływ systemów totalitarnych na indywidualne losy, prowincja, uprzedzenia, granice mentalne, społeczna niewrażliwość, uniwersalna problematyka wyłaniająca się z indywidualnych historii.