MAKSYMILIAN SALSKI – wyróżnienie i tytuł LAUREATA FESTIWALU

45. FAMA | Świnoujście, 17-29 VIII 2015
Międzynarodowy Kampus Artystyczny | The International Artistic Campus

MAKSYMILIAN SALSKI – wyróżnienie i tytuł LAUREATA FESTIWALU

Laureat III miejsca w Turnieju Jednego Wiersza im. Edwarda Kupiszewskiego, uczestnik warsztatów literackich Famy także w latach 2012 i 2013.

AMERICAN NIGHTMARE | pobierz: TORPEDA LUDU 2014-02
„Nie pamiętam, kto mnie zaprosił, ani jak dostałem się na tę domówkę, która kręciła się na czternastym piętrze z widokiem na Wisłę i jakby pływającym na niej, święcącym na biało-czerwono, największym na świecie pomnikiem wiklinowego kosza. Przypominam sobie za to doskonale, że powietrze było nieprzyjemnie gęste i lepkie jak wydzielina z chorego gardła. Siebie też pamiętam w samym środku tego zainfekowanego przełyku, jak wspinałem się po schodach, bo windy były nieczynne albo zajęte. A tam na górze były już tylko rozpływające się przed oczami drzwi, anonimowy tłum i chora muzyka.”

DEBIUTANCI | pobierz: TORPEDA LUDU 2014-03
„Skierował wzrok na szafkę nocną, na której leżał niedojedzony kawałek pizzy, a obok niego egzemplarz „Buszującego w zbożu”. Zakładka tkwiła mniej więcej w połowie. Książkę kupił, gdy przeczytał gdzieś, że Mark Chapman był jej wielkim fanem, a nawet czytał ją, siedząc na chodniku tuż po zabiciu Lennona. Szukając dalej, okazało się, że nie tylko na niego ta książka tak zadziałała. Byli inni, którzy zabijali bądź próbowali zabić pod wpływem „Buszującego w zbożu”. On jednak nie dostrzegł w tej książce nic niebezpiecznego, co mogłoby wywołać skrajne emocje, co wzbudziłoby chęć przelania krwi, nic, co chociażby kazałoby walnąć pięścią w biurko po przeczytanym fragmencie. Przerwał lekturę w połowie i próbował znaleźć ekranizacje powieści, ale nie udało mu się, co utwierdziło go w przekonaniu, że nie jest to wybitna pozycja.”Maksymilian Salski © Manifestacje Poetyckie, fot.  Stanisław Legus

© Manifestacje Poetyckie, fot.  Stanisław Legus

WERDYKT

Wyróżnienie i tytuł LAUREATA FESTIWALU – za wysoki poziom prezentacji – w kategorii literatura otrzymują: JOANNA PACHLA, MAKSYMILIAN SALSKI.