TRZY, DWA, JEDEN… FAMA!

45. FAMA | Świnoujście, 17-29 VIII 2015
Międzynarodowy Kampus Artystyczny | The International Artistic Campus

SMKKPM © fot. Dawid Prząda

TRZY, DWA, JEDEN… FAMA!

„To właśnie Fama, kiermasz różności i wydarzeń panorama” – słowa piosenki Macieja Pietrzyka sprzed kilkudziesięciu lat nic a nic nie straciły na aktualności. Fama, choć nieustannie się zmienia, bo zmienia się świat, wciąż niesie uniwersalne wartości i przesłanie kreatywnej, artystycznej pracy, współpracy i zabawy. I tak do 50 lat… bo tegoroczna 45. edycja festiwalu odbywa się w 50 rocznicę jego powołania.

Program Famy to ponad 100 wydarzeń z każdej niemal dziedziny sztuki – muzyka, teatr, plastyka, film, literatura. Fama to ponad 300 uczestników – młodych, błyskotliwych i utalentowanych. Niezmiennie sednem festiwalu są warsztaty oraz prezentacje ich efektów. Fama to także wydarzenia specjalne z udziałem wyjątkowych artystów – tym razem gościć będziemy m.in. Melę Koteluk, Teatr Ósmego Dnia, O.S.T.R., Marcina Maseckiego, Adama Klocka oraz pisarzy związanych z prestiżowym Wydawnictwem Czarne.

Pierwszy dzień 45. Famy to swoista rozgrzewka przed dwutygodniowym maratonem. Zaczynamy o 13.00 w Klubie Scena od KONFERENCJI PRASOWEJ. Obok organizatorów wezmą w nim udział także przedstawiciele władz Świnoujścia. Po merytorycznej części konferencji niespodzianka dla dziennikarzy, mieszkańców i turystów – FAMA PRASOWA czyli koncert niespodzianka w magicznej przestrzeni dziedzińca Centrali.

Inauguracyjny wieczór Famy wypełni muzyka w gościnnym klubie Scena. Zagrają zespoły Pangraj i Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn.

PANGRAJ to akustyczny projekt. Młodzi muzycy inspirują się folkiem, muzyką bałkańską, cygańską, jazzem, ale także bluesem i reggae. Polskie teksty z nutą humoru i ironii poruszają między innymi tematy wolnościowe i społeczne. Pangraj zagra na Famie w składzie: Adam Kandziora – gitara, ukulele, wokal, teksty oraz Sławek Kandziora – akordeon, chórek.

SEKCJA MUZYCZNA KOŁŁĄTAJOWSKIEJ KUŹNI PRAWDZIWYCH MĘŻCZYZN to wyjątkowy kolektyw muzyczno-kabaretowy, czerpiący bez skrępowania ze wszystkich gatunków i konwencji w muzyce, malujący swój własny obraz świata w krzywym zwierciadle czarnego humoru. SMKKPM Łączy dowcip i chłopięcą nostalgię z bezpretensjonalną i absurdalną poezją. W repertuarze – piosenki o zwierzętach i miłości przetykane opowieściami o trudach życia, biedzie, rozczarowaniach i prostych ludziach, którym w zasadzie nic nie wyszło. Jak sami przyznają „trampoliną w światła sceny była dla nas FAMA – festiwal który nas zrozumiał i pokazał nam, że możemy być tacy jacy jesteśmy”. Tym bardziej miło, że to właśnie oni rozpoczynają festiwal. Oni czyli – Mateusz Marek – gitara, wokal, Aleksander Czerkawski – gitara, wokal oraz Michał Zachariasz – gitara, melodyka.

Na wszystkie wydarzenia Famy – wstęp wolny!

« »