„BARDZO ZDOLNI SZANSONIŚCI” – PROJEKT PREMIEROWY DLA ZESPOŁÓW

45. FAMA | Świnoujście, 17-29 VIII 2015
Międzynarodowy Kampus Artystyczny | The International Artistic Campus

© Fama - Międzynarodowy Kampus Artystyczny, The International Artistic Campus, fot. Tomasz Stokowski

„BARDZO ZDOLNI SZANSONIŚCI” – PROJEKT PREMIEROWY DLA ZESPOŁÓW

Miąższ, Trzy Dni Później, Pchełki, Clock Machine, The Toobes, FairyTaleShow, Latające Pięści, Kariera, Poprzytula, Cosovel, Meeow, Madvision, Levity, Pokusa, Kosmonavt – to tylko niektóre z zespołów, które w ostatnich latach były laureatami Famy. Warto przesłać swoje zgłoszenie, bo w tym roku przygotowaliśmy dla Was coś specjalnego.

Jak co roku zakwalifikowane zespoły zaprezentują się w KONCERTACH na scenach klubowych i plenerowych. Marzysz o dobrze zorganizowanym koncercie przed świetną publicznością? Zobacz jak robi się to w Świnoujściu! Dodatkowo – dla chętnych – zostaną zorganizowane KONSULTACJE repertuarowo-produkcyjne, które przeprowadzą pedagodzy festiwalu. Ich celem jest wskazanie Wam rozwiązań muzycznych, mogących ułatwić funkcjonowanie w warunkach profesjonalnego rynku.

Wzorem minionej edycji, podczas której wybrane zespoły pracowały nad przygotowaniem koncertu z repertuarem Grzegorza Ciechowskiego i zespołu Republika („Obywatel na wakacjach”, reż. J.J. Połoński), także w tym roku zaplanowaliśmy dla zespołów PROJEKT PREMIEROWY: „BARDZO ZDOLNI SZANSONIŚCI”. Ten przewrotny tytuł jest zainspirowany jednym z pierwszych przebojów Renaty Przemyk („Mało zdolna szansonistka”) – artystki występującej na Famie w latach 90., która w czasach transformacji w Polsce była jedną z najważniejszych postaci sceny alternatywnej, odcinała się od świata łatwych, komercyjnych melodii, sytuując swoją twórczość na pograniczu rocka, piosenki poetyckiej i post-punku.

Motywacją koncertu, w którym wykonane zostaną utwory z jej repertuaru, jest przekonanie, że także aktualnie polska scena muzyczna rozwija się i trwa nie dzięki temu co popularne i populistyczne, ale dzięki temu, co alternatywne, nonkonformistyczne, kontrkulturowe.

W koncercie zaprezentują się wyłonione w naborze zespoły reprezentujące polską scenę alternatywną i offową, z których każdy przygotuje autorskie interpretacje 3 wybranych przez siebie utworów z repertuaru Renaty Przemyk. Należy podkreślić, że nie będzie to tzw. koncert coverów. Zespoły staną przed zadaniem przygotowania oryginalnych interpretacji, wpisujących się w kierunki ich własnych poszukiwań twórczych.

I to jeszcze nie koniec! Chcemy przecież, żeby każdy zespół zaproszony do Świnoujścia znalazł coś dla siebie. Podczas Famy będziecie mieli również możliwość eksplorować przestrzeń miasta, zagrać na rogu ulicy, na podwórku, na plaży, na promie, czy… w prywatnym mieszkaniu. „Fama na dzień dobry” czy „Sztuka w 8 minut” – takie działania będziemy realizować w ramach projektu Fama Udomowiona (sekcja animacji kultury).

Zachęcamy do zapoznania się z OFERTĄ DLA ZESPOŁÓW i projektami w ramach SEKCJI ANIMACJI KULTURY. Czekamy na wasze ZGŁOSZENIA. Termin upływa 31 maja.

Fragment koncertu „Obywatel na wakacjach”. Wykonawcy: Latające Pięści, Anna Serafińska, Marek Pędziwiatr, Jerzy Jan Połoński. Realizacja: Anna Golińska

Zespół Poprzytula („Spadek jabłka”), występ podczas Koncertu Finałowego – Nagroda Tryton 2013 dla największej osobowości artystycznej. Realizacja: TV Słowianin.

Zespół Miąższ („Granice”) – Nagroda Trójząb Neptuna 2010 dla najlepszego projektu. Realizacja: Miejscovnik – Nagroda Trójząb Neptuna 2013 dla najlepszego projektu.

Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą („Życie mi się wysypało”) – Nagroda im. Maksa Szoca 2013 za nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną. Coś Jakby Kwartet Smyczkowy – Nagroda Organizatora 2013 za pozytywny wkład w procesy realizacyjne festiwalu. Realizacja: Miejscovnik – Nagroda Trójząb Neptuna 2013 dla najlepszego projektu.

© Fama – Międzynarodowy Kampus Artystyczny, The International Artistic Campus, fot. Tomasz Stokowski

« »